Wielkie sprawy małych włosków. Po co nam rzęsy?

Głównym zadaniem rzęs jest zabezpieczenie oczu przed kurzem, brudem i owadami. To zabawne, że włoski, które pełnią funkcję ochronną, są pogrubiane i zagęszczane tuszami, podkręcane zalotkami, czasowo lub trwale barwione oraz sztucznie przedłużane. Robimy to codziennie, jakbyśmy zapominały, czemu służą rzęsy. Podobnie – malujemy paznokcie, które mają na celu usztywniać palce i chronić je przed uszkodzeniami, oraz przekłuwamy uszy, które przecież nie muszą być ładne, żeby dobrze słyszeć. Zapomnijmy o znaczeniu rzęs, jakie nadała mu kultura, i skupmy się na ich pierwotnej funkcji. Po co nam rzęsy?

Rzęsy – najważniejsze fakty
Rzęsy występują u wszystkich ssaków. Są to lekko wygięte ku górze włoski wyrastające z powieki górnej i dolnej obu oczu. Na powiece górnej znajduje się więcej rzęs niż na dolnej; podczas gdy górną powiekę porasta od 120 do 250 rzęs, dolną jedynie od 50 do 150. Ponadto te pierwsze są dłuższe, bo mierzą od 8 do 12 mm, tymczasem rzęsy powieki dolnej tylko od 6 do 8.

Rzęsy składają się w 97% z keratyny i w 3% z wody, dlatego pod tym względem nie różnią się od pozostałych włosów na naszym ciele.

Cykl życia rzęsy
Cykl życia włosa trwa od 2 do 4 miesięcy i obejmuje 3 podstawowe fazy:
1. Anagen – okres wzrostu włosa, który zaczyna się jeszcze pod skórą, i trwa do momentu wyrośnięcia włosa powyżej warstwy rogowej naskórka.
2. Katagen – czas, kiedy komórki cebulki włosa obumierają, to znaczy włos osiągnął docelową długość, ale jeszcze nie wypada.
3. Telogen – okres, w trakcie którego martwy włos zostaje wypchnięty przez włos nowo rosnący.

Utrata rzęs
Każdego dnia tracimy od 1 do 5 rzęs, które giną śmiercią naturalną, czyli wypadają wskutek naturalnego cyklu wzrostu. Jeżeli tracimy ich znacznie więcej, sami jesteśmy temu winni. Regularne, intensywne zabiegi upiększające, takie jak farbowanie rzęs, ich podkręcanie zalotką, przedłużanie, tuszowanie i demakijaż powoduje wzmożone wypadanie włosków.

Funkcje rzęs
Rzęsy mają za zadanie chronić wrażliwą gałkę oczną przed zanieczyszczeniami i owadami. Są odpowiednikiem kocich wąsów, ponieważ są tak czułe, że reagują na najdrobniejsze bodźce, wywołując obronny odruch zamknięcia się powiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

*